Header Ads

Tady běhá text
recent

Facebook: zloděj soukromí

Máte již svůj účet na Facebooku? Pokud ne, nejste "in". Nicméně bych doporučil být zcela klidným/ou, nic velkého vám doposud neuteklo a alespoň vám zůstalo trochu toho soukromí a "tajemna" okolo vaší osoby a vašeho okruhu známých, rodiny, kolegů - máte stále svůj vlastní "soukromý život".

Facebook krade soukromí
Proč tomu dle mého tak je? Zajímavým vysvětlením tohoto názoru je velice hezky udělané video o Facebooku v reálném životě, natrefil jsem na něj na Hospůdce. Popisuje právě ty nebezpečné faktory, které k této krádeži nepřímo vedou, aniž bychom si to vůbec kolikrát uvědomovali a i něco s tím dělali.

Facebook v reálném životě

Na Facebooku jste v terárku
Když se přihlásíte na svůj účet na Facebooku, jste pro svůj okruh "přátel", tedy těch lidí, kteří vás autorizovali a přidali si vás do svého okruhu známých, kdykoli k zastižení, ale na druhou stranu kdykoli ke zkontrolování. Je již několik ukončených soudních sporů, kde právě sociální sítě napomohly k odhalení zfalšované pracovní neschopnosti. Surfování a právě "status online na Facebooku" už mnoho lidí stál bohužel i pracovní místo. Nemluvě o tom, že si kdokoli může číst o tom, co děláte, vše, co zveřejníte, vykřičíte do světa.

Facebook vás nutí ukazovat se bez hranic a zábran komukoli
Každý, kdo je na Facebooku, je součástí alespoň nějaké skupiny, např. fanoušků do čokoláky, fanoušků rozmačkaných jahod s cukrem, Kanzelsbergra, Ford Mustang, atd. Tento fantor, tedy socální sounáležitosti, je dvojsečnou zbraní, která může být bohužel i velice nebezpečná. Připomenu pouze události okolo vajíčkové akce na Facebooku Jiří Paroubegg. Toto se může obrátit i proti vám samotným, i když nejste známou osobností, protože zloba a škodolibost hranice nezná. Jen si zapřemýšlejte sami nad tím, koho vy sami máte ve svých "Facebook přátelích" a komu z těchto lidí svěříte své dítě. Dle mého jich moc nebude. A to je ta chabá důvěryhodnost vašich přátel, s kterými sdílíte to, co byste v reálu rozhodně neudělali. Výsledkem je pak jediné, můžete litovat i pár řádků, které uveřejníte někomu na profilu "na zdi" na jeho profilu na Facebooku.

Facebook účet je pouze maska
To platí kdekoli na internetu, zde je absolutní anonimita zaručena v tom smyslu, že nikdy nevíte, kdo v reálném světě se skrývá za daným účtem na Facebooku. Zda to je Vás šéf, zda vás kontroluje vaše žena nebo přítelkyně,..atd. Nemůžete si být nikdy jistí, s kým doopravdy komunikujete. Tento poslední faktor je v kombunaci s předchozími nejnebezpečnější. Je velice jednoduché ze sebe na Facebooku udělat někoho úplně jiného a zneužít toho.

Facebook je drzý
Proč? Pokud se s někým na Facebooku skamarádíte, máte možnost poodhalit jeho sociální soukromí, tedy koho zná, s kým se "přátelí". Ale co je komu po tom, s kým se kamarádím a koho znám já? Dáváte nahlídnout komukoli, s kým se seznámíte, do svého telefonního seznamu vašeho mobilu? Ne? Ale na Facebooku tomu tak doslova a do písmene je! Pro zajímavost, pokud si vzpomínáte, jaké údaje a data jste zadávali do registračního formuláře při založení účtu na Facebooku, bylo to i mobilní číslo.

Na druhou stranu je to právě ale tento faktor, který Facebooku dělá takový boom nárůstu uživatelů, protože tohle právě lidi láká, poznávat známé známých. Jednoduše řečeno.

A ani se poté nedivím, že je o údaje a kontakty z Facebooku takový zájem. Příkladem může být případ sociální sítě Badoo.

Facebook je naivní sociální síť
Závěr je z tohoto u mě jediný, Facebook, je fajn, ale do určité míry. Facebook bohužel neřeší některé otázky sloukromí, které jsou dle mého zcela zásadní. Myslím si, že by se Facebook měl přiblížit více reálnému světu. Sociální síť je skvělá věc, jak sdílet sám sebe se stejně smýšlejícími lidmi. nicméně v reálu platí jedno pravidlo, že i v komunitě je stanovena vnější hranice propustnosti a otevřenosti. To by mělo být okopírované i zde na Facebooku. Zda cílem Facebooku je propojení virtuálního soužití s tím reálným. Ptám se, změní se to? Otázkou spíše je, zda to vůbec někdo zdokonalovat chce.


Související články:
Práce se musí udělat | Buďte opatrní | Co vám hrozí? | Kam dál?
Přidat.eu záložku Print


7 komentářů:

 1. já si hrál s nastavením facebooku hodně dlouho.. mají to schválně zamotané a něco jde zakázat, něco na. zmiňovaný viditelný okruh přátel zakázat ostatním "přátelům" nejde. většina lidí vůbec facebook nenastavuje. doporučuji všem pohrát si s nastavením facebooku a objevíte nevídané.

  mirečku, neuvažoval jsi o www.miridia.cz? 270,- korun ročně, vlastní 7 gb miridia email, napojení na tento blog > vše pod miridia.cz za výše uvedený peníz.

  OdpovědětSmazat
 2. Ahoj Mego, ksichtkniha je zrádná, ale to člověk zjistí až když se v ní začne šťourat. Souhlas.
  A vlastní doména? no, to bych potřeboval nějákého toho IT mega:-) protože nad tím vším trávit čas nechcu.

  OdpovědětSmazat
 3. asi je to tím létem, ale facebook v poslední době nějak moc nepěstuju. rozhodl jsem se trochu protřídit úvodní stránku, promazat pár spamerů, aby člověk měl přichystány hlavně ty informace, které ho zajímají. mazání všemožných hloupých kvízů zatím moc nepomáhá, na facebooku je jich obrovská halda :-)

  však se se mnou spoj přes nějakého kecálka a já ti poradím, jak to rychle zaregistruješ a nastavíš. byla by škoda, aby sis takovou pěknou doménu nechal upláchnout ;-) no a ty mi někdy v brně za to koupíš jedno orosený :-)

  OdpovědětSmazat
 4. případně na mě ještě můžeš umístit odkaz :-)
  tak se ozvi na icq, jabberu, facebooku, mejlem nebo na čem uznáš za vhodné :-)

  OdpovědětSmazat
 5. Oki Mego. tohle jsem furt odkládal, ale uznávám, že je to třeba. Odkaz do článku přidán. Na stránky, které si pravidelně prohlížím, rád odkážu:-)

  OdpovědětSmazat
 6. předně si zaregistruj doménu u https://www.forpsi.com/domain/ a pak můžeme pokračovat.

  OdpovědětSmazat

Používá technologii služby Blogger.