Header Ads

Tady běhá text
recent

10 osobních nastavení, které by každý uživatel Facebooku měl znát

Soukromí na Facebooku je velice diskutované téma. Samotný Facebook je i velice kritizovaný (www.pooh.cz)  právě kvůli tomu, že si s naším soukromím zahrává. Udělejte si názor sami. Mě osobně běhá mráz po zádech, když si čtu, jak Facebook Nastavení soukromí popisuje: "Na Facebooku jsou vaše jméno, profilová fotka, pohlaví a sítě dostupné všem (Důvody). Ve výchozím nastavení mají aplikace přístup k seznamu vašich přátel a k dalším informacím, které sdílíte se všemi." Celý článek ZDE.

Moje soukromí na Facebooku: Na co si dávat pozor a jak na to?
Víte vůbec o tom, že se dá nastavit to, komu umožním, aby viděl moje fotky, moje aktualizace stavu, odkazy, seznam mých přátel? Nastavit si můžete všechno ZDE, na tomto odkazu po přihlášení do vašeho Facebook účtu. Dobrý návod, jak mít své nastavení maximálně pod kontrolou naleznete v článku na www.lupa.cz (Soukromí. Něco, co na Internetu a v sociální siti nečekejte)

A proč tohle řešit? Říkáte si:" tohle je paranoidní!" Je několik důvodů, proč zbystřit. Nikdy nevítě, kdo se na  Vás a vaše příspěvky (vzkazy, fotky, odkazy, přátele) kdy dostane. Jen si představte sebe v choulostivé situaci ve spojení se svým partnerem, šéfem nebo i rodiči. (Článek: Syn (16) žaluje matku za nabourání do Facebooku) Tak proč se toho nevyvarovat?

Co Facebook všechno o vás ví?
Asi by se člověk divil, tedy někteří z Vás, co všechno pouštíte do světa a co se dá různými způsoby "prodat" dál. A co to přesně o mě Facebook ví?  Aplikace Privacy Mirror (je v češtině), vám přesně ukáže  co to je: "Aplikace Privacy Mirror vám je schopna ukázat data, která vidí ve vašem profilu aplikace třetích stran. To jsou data, která mohou být aplikací zneužita. Pokud máte chuť, podívejte se přes ní na to, k čemu se alikace ve vašem profilu dostanou."  

Konspirativní video (AJ) o tom, jak Facebook funguje z pohledu bezpečnosti a soukromí a kdo za ním stojí najdete i na YouTube (The Truth about Facebook!). Říká se: "Na každém šprochu pravdy trochu." 

Na Bubnovinách  a na Dvojklik.cz se přesně píše to, na co si dávat pozor a co rozhodně nepodceňovat, rozhodně článek doporučuji. V kostce: fotky, přidávání se do skupin, fanouškovské stránky, vaše zeď a  aplikace - to vše z vás taky může jen tahat informace o vás a vašich přátelích, dá se "prodat" dál. Naleznete tam i dobrý návod, jak svůj obsah maximálně zabezpečit a jak se vyvarovat případným trapasům, potažmo problémům. Vězte, že třeba v USA může za rozvod z 20% právě náš Facebook, a to o něčem samo o sobě mluví.

Nové Facebooky ale jinak - bezpečněji
Reakcí na zneuříváné a nedostatečné ošetření soukromí na Facebooku je několik. Extrémem jsou návody a diskuze, proč si zrušit Facebook účet a na druhé straně je to vznik nových "transparentních" sociálních sítí jako je kupříkladu projekt DIASPORA*ALPHA (článek na Lupa.cz: Facebook týden: "Facebook killer" aneb Diaspora Alpha), která se prezentuje jako nově příchozí sociální síť, kde vaše data sdílíte prostě jinak.Ale Ani Apple ani Google nebo Yahoo nechtějí v boji o "sociální klienty" zaspat a snaží se (článek: Google’s New Social Network Will Be Social, But Not Much of a Network).

Pojďme se tedy podívat na oněch deset osobních nastavení ve vašem Facebook účtu, které je přinejmenším dobré znát a i případně použít (osobně doporučuji).

1) Své přátele zařazujte do seznamů
Spousta lidí ani neví, že něco takového na Facebooku existuje. Ale jsou zde tři důležité důvody, proč to udělat.
 • Můžete kařdého přítele přidat do více jak jednoho seznamu
 • Skupiny přátel by měly být používány jako "tagy" jako se používají kdekoli na webu
 • Seznamy přátel mohou mít specifické zásady ochrany osobních údajů, které vy určít
Minimálně doporučuji si vytvořit tři takovéto seznamy: "přátelé", "rodina" a "profesní". Nechcete přeci aby Váš šéf a vaši sourozenci viděli fotky nebo si četli o tom, jak jste včera večer řádili polonazí na baru v objetí obnažených barmanek. Roztřídit své přátele do seznamůtohle zamezí. Sdílíte své události a zářitky pouze s tím, koho se týkají a s kým vy přesně chcete. 

Třídit přátele můžete dle místa od kud ses znáte, dle školy, práce, koníčků, fantazie se meze nekladou. Rozhodně vám to pomůže e cíleně i oslovovat, než pokaždé vyhledávat z celého seznamu právě ty, kterých se má sdělelní týkat. Roztřídit si své přátele můžete ZDE (po přihlášení do svého účtu na Facebooku)

2) Odstraňte sami sebe z výsledků vyhledávání Facebooku
 O co jde? Existuje mnoho důvodů, proč jedinci nechtějí své informace zobrazovat ve výsledcích vyhledávání na Facebooku, a je to jednoduché, abyste vypnuli veřejnou viditelnost vás samotných. Nikdo nechce být kontrolován, co právě dělá a s kým:-).

Jak odstraníte sami sebe z výsledků vyhledávání Facebooku? 
 Tady je návod, jak na to:
   
1. Navštivte svou vyhledávací stránku Nastavení ochrany osobních údajů a stiskněte Zobrazit nastavení v horní sekci nazvané
Spojení na Facebooku.
   2. V rámci "Kdo vás může na Facebooku vyhledat" vyberte "Pouze přátelé" (Pamatujte si, že tím  odstraníte sebe z výsledků vyhledávání Facebooku.  I přesto se ale ujistěte, zda chcete být odstraněni úplně. V opačném případě můžete zvolit jinou skupinu, jako například "Přátelé přátel", což je dle mého výchozí m nastavením.)
  3. Též rozhodněte v "Kdo vám může poslat žádost o přátelství", kdo Vám může poslat žádost o přátelství. Minimalizujete tím situaci, že si přidáte jeden z falešných profilů na Facebooku. Doporučuji článek 10 + tipů, jak identifikovat falešné profily na Facebooku.

3) Odstraňte sami sebe z vyhledávání Googlu
4) Vyhněte se prekérním označením (tagům) na fotkách a na videu 
Prekérní situace nastane, když se ocitnete na vše říkaícím videu nebo na "momentce", kterou prostě nevysvětlíte, i kdybyste se rozkrájeli. Příkladem může být Opilá Olina ze Zlína: šlágr Facebooku. Problém nastává v momentě, když onu fotku nebo video umístí na Facebook právě někdo z vašich známých, kamarádů nebo kolegů. Vy o ničem nevíte a ejhle, dostáváte sodu od svého šéfa.

Jak tomuhle tedy zabránit? Je to velice jednoduché. Jděte opět na Nastavení soukromí, klikněte na "Zobrazit nastavení" a v sekci: To, co sdílí ostatní zvolte "Pouze přátelé" , "Přátelé přátel" nebo "Přizpůsobit", kde si upravíte označování vás v odkazech, videích a na fotkách sami, dle toho, koho přesně vyberete jako osobu, která toto oprávnění bude mít od Vás povolené.

5) Chraňte svá alba fotek
Jen to, že si na facebook nahrajete nějaké vaše fotky, neznamená, že je za každou cenu musí vidět celý svět. Zde tohle doopravdy zdůrazňuji. Koho znáte a s kým se stýkáte, je doopravdy vaše a jen vaše věc. Ukázat to můžete opět pouze komu vy chcete.

Jak nastavit sdílení svých fotografii s tím, s kým doopravdy chci? Zde máte dvě možnosti. U každé ho alba označíte, pro koho je určeno nebo existuje specielní stránka Soukromí - fotky, kde si sdílení dopředu nastavíte pro všechna alba fotek, která budete vytvářet a přidávat na Facebook.

To je velmi užitečná možnost konfigurace a vřele to doporučuji, abyste ji využili. Tímto způsobem si můžete uložit své fotografie na Facebook a budete vědět, že jedině lidé, kterým se zobrazují vaše fotografie, jsou ti, kteří opravdu je mají i vidět.

6) Zabraňte šíření "super žhavých zpráv" v novinkách Vašich přátel
"Slyšel jsi to? Tahle se právě rozešla, ten má novou, atd. , má to na Facebooku!" Myslíte, že tohle bude zajímat třeba Vašeho potencionálního zaměstnavatele?  Na HR si dneska ověřují lidi i tímto způsobem.  A nejsem si jistý, jak zapůsobíte na někoho z HR firmy jako klepna  Kelišová I. řádu. A pokud patříte mezi exibicionisty, kterým osobní život je veřejnou knihou, vaše věc.
Existuje několik způsobů, jak tomuto zabránit. V prvé řadě si v poli Vytvořte si vlastní nastavení soukromí a v "Upravit nastavení" zvolte u To, co sdílím, zvolte ve "Vztahy" a "Přizpůsobit" variantu "Jenom já". Tím si zajistíte to, že o vašem statutu vztahů nebude smět nikdo "thachat" dál.

Za další váš statut vztahů je základní informací v informacích o vás ve vašem profilu, který se zobrazuje ostatním na poli "Informace" Zneviditelnit zcela své základní informace v profilu před svými  kamarády asi není dobrý nápad, ale odstranění příběhu novinek o změnách ve vašich vztazích s největší pravděpodobností asi je. To samé se týká pole "Koho hledám". U kamaráda jiné orientace tohle vyvovalo u něj v práci neskutečné pozdvyžení. Sranda pro okolí, ale dotyčný měl na pár měsíců peklo.

7) Chraňte se před zveřejňováním aktualizací různých aplikací
Tohle najdete snad na každém profilu. Pokaždé, když si do svého profilu přidáte nějakou tu aplikaci, zanechá na zdi nějakou zprávu. Každopádně aplikace typu “Jak a s kým budeš mít sex?" nebo skupiny typu Vyprstit a spát :D nezanechají již ze svého názvu vyplývajíc nic kloudního. A mít celou svou zeď posetou plodnými hláškami o sexu, MafiaWars a FarmVille působí přinejmenším blbě. Přinejmenším pokaždé, když tak učiníte - přidáte si takovouto aplikaci, nebo fanouškovskou stránku - zkontrolujte zda nejste o něco takového na své zdi Facebooku bohatší.

8) Mějte vaše osobní údaje soukromé
V tomto doporučuji velikou obezřetnost. Mějte na paměti, že toto jsou cenné inforamce. Osobní údaje jako mobil, datum narození, email a podobně sem prostě nepatří. Vy byste to někomu na ulici na vyžádání řekli? Tak proč to děláte zde. A pak si lidi stěžují, proč je někdo obtěžuje s nějakou komerční nabídkou, když nikde svůj telefon přímo neposkytli. Přímo ne, ale... Sdílejte tedy tato osobní data pouze s těmi nejbližšími.

 9) Vyhněte se obtěžujícím zprávám na vaší zdi
 Opět v poli Vytvořte si vlastní nastavení soukromí a v "Upravit nastavení" si zvolte, kdo může publikovat na vaši zeď a kdo uvidí příspěvky na zdi od mých přátel.

10) Držte se pravidla, aby vaše přátelství byla sokromá
 Je sice supr mít stovky a tisíce přátel na Facebooku, ale je dobré si uvědomit, že někteří nechtějí žít váš "veřejný" život. To je možná důvod, proč je to často dobrá politika vypnout viditelnost vašich přátel pro ostatní.
Závěrem: Návykový Facebook?
To co dělá Facebook návykový, je to, že se stáváme Voyery svých kamarádů, přátel ale i přátel našich přátel. Dokázali byste si to představit v reálním životě, jak běháte za svými kamarády a sledujete, co dělají,  snídaní, s kým mluví a ským zrovna leží v posteli? Asi ne.

Na druhou stranu naleznete své přátele i na Google vy sami. Zkuste to a budete se divit, co tam najdete i  o vás samých. To může v konečném důsledku představovat bezpečnostní riziko právě pro vás samotné. Závěr pro mě samotného? Facebook ano, ale je dobré vědět, co kde zvěřejňujete. I když vy sami si myslíte, že tohle se ven nedostane, bohužel bez nastavení soukromí vašeho Facebook účtu se tak ale může stát prostřednictvím vašich milých a upovídaných přátel, které třeba ani neznáte a přidali jste je.

Související články:
Facebook - nastavení ochrany osobních údajů - otestujte si to!
Facebook - co mi nikdo na začátku neřekl
Facebook: zloděj soukromí


Užitečné odkazy k soukromí na internetu:
www.uzijsisoukromi.cz


Přidat.eu záložku Print

5 komentářů:

 1. Mna zaujima ci je mozne vypnut zobrazenie informacie o mojich priateloch (koho mam v priateloch). Napriklad nechcem aby niektori z mojich priatelov vedel, ze mam v priateloch nejaku osobu...

  OdpovědětSmazat
 2. @SKJerry - myslím, že tohle je jedna z věcí, co právě nejde. Roztřídíš si je, ale stejně jsou všichni vidět pro ostatní v jedné skupině. Pokud někdo ví jak tohle udělat, taky to ocením.

  OdpovědětSmazat
 3. SkJerry - dříve šlo, ale dnes již nejde. stejně jako hodně dalších věcí, které byly dostupné ještě začátkem roku, ale facebook je odstranil. například jsem měl zakázané zobrazování informací o tom, co jsem kde komentoval a dnes to musím ze zdi mazat ručně..

  novou sociální síť bych uvítal, něco ve stylu jabberu, ale k masovějšímu prosazení po zavedení facebooku (v česku) bohužel nevěřím. je to podobné jako kdysi s icq.

  míra - pěkný článek ;-)

  OdpovědětSmazat
 4. @mego: tohle třídění mělo dle mého hodně velký smysl, otázkou je, proč to změnily, co je k tomu vedlo. Nicméně novou sociální síť takovéhoto rozměru asi jejn tak neuvidíme, to bude chvilku trvat než vyroste.
  DIASPORA*ALPHA ale vypafá nadějně.
  A díky za pochvalu článku:-)

  OdpovědětSmazat
 5. přidal bych 11. bod, neméně důležitý - fungujte na facebooku přes šifrované spojení: https://www.facebook.com/home.php

  jedinou drobností je absence chatu, což lze řešit takto: http://o106.com/nastaveni-aplikace-pidgin-pro-facebook-im/ - podobně pro jiné aplikace.

  @miridia: facebook se mění tak rychle, nové funkce přibývají a staré ubývají. už jsem téměř rezignoval na nějaké nastavování. člověk s tím stráví spoustu času a za měsíc je stejně všechno jinak.

  i z těchto důvodů bych uvítal jiné projekty. mrkni také na gnu-social. je jich více, ale facebook má náskok.

  nedávno jsem viděl "the social network". šlo o to být první a razantní..

  OdpovědětSmazat

Používá technologii služby Blogger.